reklama

Hrozba weimarizácie Strednej Európy

Známy česko-francúzsky spisovateľ Milan Kundera, ako uviedol The Economist, konštatoval, že „Momentálne Maďarsko prestalo byť Európske, keďže stráca podstatu svojej identity“. Maďarský premiér Viktor Orbán a de facto líder Poľska

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Economic Forum (WEF), Davos ako súčasť jeho správy Global Competitiveness Report 2016. Korupčný index hodnotil na základe dotazníkov vyplnených 15 000 medzinárodnými podnikateľmi Pritom akútnosť problematiky korupcie najnovšie potvrdil aj korupčný index vydaný World od februára do júna 2016 po škále 7 bodovej stupnice. Minimálna korupcia znamená bod 7 a maximálna korupcia sa rovná bodu 1. V rámci vyspelých členských krajín Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD) sa Poľsko umiestnilo na 10. mieste s korupčným indexom 3.7 bodov, Česká republika na 6. mieste s korupčným indexom 3.3, ďalej Maďarsko na 4. mieste s korupčným indexom 3.1, a Slovensko sa umiestnilo na mimoriadne negatívnom 2. mieste s korupčným indexom 2.7 ! V zdôvodnení WEF sa uvádza, že politická korupcia je na Slovensku veľkým problémom. Ako príklad uvádzajú „Škandál Gorila“, ktorý vypukol v roku 2011 a naznačil, že politici, podnikatelia a úradníci rutinne berú úplatky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rámci OECD teda horšie ako Slovensko už obstálo len Mexiko s korupčným indexom 2.5 - čo je len zanedbateľný rozdiel. Je to katastrofálne vysvedčenie o konkurenčnej schopnosti vystavené medzinárodnými podnikateľmi pre celú skupinu V 4, keďže sa všetky jej členské štáty vyhodnotili v prvej desiatke korupčného indexu štátov OECD !

Prekvapujú neoficiálne informácie, že Rakúsko zvažuje svoj vstup do skupiny V 4 (5), údajne s cieľom využiť vo svoj prospech nedostatok kapitálu v krajinách Višegrádu.

Problémy však nemá len Európa, nebezpečne ich pribúda aj v ostatných častiach sveta. Aj podľa výročnej správy medzinárodného Institute for Economics and Peace (IEP), konflikty spôsobuje najmä situácia na Blízkom a Strednom Východe, rastie počet utečencov a migrantov, teroristických útokov, atď. V dôsledku toho sa v roku 2016 svet stáva stále menej bezpečným miestom. IEP vypracoval tzv. Global Peace Index 2016 a ten ukazuje, že v tomto roku je prakticky len 10 štátov, v ktorých nedošlo k badateľnému zhoršeniu ich vnútornej, alebo medzinárodnej bezpečnosti. Ide o štáty Botswana, Chile, Costa Rica, Japonsko, Mauritius, Panama, Quatar, Švajčiarsko, Uruguay a Vietnam. V priebehu roka, podľa štatistík IEP, 81 štátoch došlo k zmierneniu napätia, kým 79 štátoch sa situácia zhoršila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak uvedený vývoj bude pokračovať a v krajinách V 4 sa nebude postupovať rozhodnejšie voči prejavom pravicového radikalizmu, populizmu a xenofóbie, môže hroziť weimarizácia celej Strednej Európy.

Bývalý riaditeľ maďarskej rozviedky László Fὅldi dokonca tento týždeň v tamojších médiách varoval, že „ak nedôjde k zmenám v terajšej situácii a v Európe budú pokračovať vnútorné spory, potom o rok aj pol sa budeme môcť baviť o tom, koľko ohnísk občianskej vojny vzniklo v Európe.“

Robert Škopec 

Robert Škopec

Robert Škopec

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor píše aktuálnu politickú publicistiku a články z oblasti neuropsychológie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu