LuxLeaks III.

Autor: Robert Škopec | 11.12.2014 o 15:50 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  192x

Ešte stále nový predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker (Juncker) sa v stredu (10.12.2014) opäť dostal do pozornosti medzinárodnej verejnosti „vďaka“ svojej kauze na pokračovanie: LuxLeaks III. Nové odhalenia the International Concortium of Investigative Journalists (ICIJ) sa týkajú ďalších veľkých spoločností, ktoré uzavreli privilegizované daňové dohody počas 19 rokov, kým bol Juncker premiérom Luxemburgu. Niektoré z nich zaplatili len 0,28% daň. Je neuveriteľné, že hovorca EK Ricardo Cardoso sa ho pokúšal obhajovať s tým, že „Juncker je zainteresovaný plniť stratégiu potláčania neférovej daňovej súťaže v celej EÚ“. Z capa záhradníkom ? V rozhovore pre liberálny francúzsky denník Liberation samotný Juncker v stredu priznal, že „škandál (LuxLeaks) oslabil jeho postavenie“, keď vzniká dojem, že aj on bol zapletený do manévrov, ktoré porušovali základné etické a morálne štandardy. Takže chybný je dojem, a nie jeho 19 rokov ignorancie voči daňovým únikov vo veľkom, ktorými Luxemburgské dohody obrali štátne rozpočty ostatných krajín Európy ? Zatiaľ R. Cardoso odmietol informácie, podľa ktorých by Juncker mal odstúpiť z funkcie predsedu EK.

Hovorkyňa EK Vanessa Mock ubezpečila tiež, že EK bude napomáhať daňovej harmonizácii „s cieľom bojovať proti daňovým únikom a agresívnemu daňovému plánovaniu.“ Zabudla však dodať, že aj keby to bola pravda, ani to už nevráti tie  miliardy eur doterajších daňových únikov na báze tajných dohôd v Luxemburgu.

Podľa nových zverejnených dokumentov, spomínané „agresívne daňové plánovanie“ sa vraj viazalo na audítorské firmy Ernst & Young, KPMG, PWC, a Deloitte počas rokov 2003-2011, kým bol Juncker premiérom. Podľa belgického denníka Le Soir sa tam uvádzajú aj mená kanadského leteckého giganta Bombardier, či komunikačnej firmy Telecom Italia. Ľavicový britský deník The Guardian si všimol v dokumentoch firmy Reckitt Benckister, Invista vlastníkov The Koch brothers. Najkrajším sa mi zdá byť prípad Walt Disney Company , ktorá vraj zaplatila len onú 0,28% daň...

Škandál Luxleaks zvyšuje politický tlak na prípady daňových únikov v EÚ. V utorok ICIJ vyzvalo predsedu Junckera zverejniť mená vlastníkov dotknutých firiem. Skupina medzinárodných publicistov v otvorenom liste kritizovala praktiky veľkých spoločností, ktoré sú schopné ťažiť z krajín EÚ, keď majú dojem, že to nikto nevidí.

Predseda Juncker sa utešuje s tým, že on „nebol architektom“ problému, on len „politicky zdopovedal“ za daňové praktiky v Luxemburgu ako predseda vlády...Európska komisia na LuxLeaks III. reagovala s tým, že zaistí tzv. automatickú výmenu informácií o daňových únikoch medzi 28 členskými štátmi EÚ.

Podobné reakcie tak trocha vyznievajú alibisticky, ako keby som niekoho najprv obral o veľké sumy, a potom by som sa to snažil zahrať do autu s tým, aby sa nebál, že to už v budúcnosti nebude také jednoduché...     

Bola to nemecká kancelárka Angela Merkel, ktorá podporila nomináciu Jeana-Clauda Junckera za šéfa EK. Lenže vtedy sme ešte nevedeli, že to povedie k Luxleaks. 

 

LuxLeaks III.

The New EU Commision chief Jean-Claude Juncker was back under the spotlight Wednesday after new revelations of LuxLeaks III. showed bumper tax deals from Luxembourg when he was prime minister. The revelations - including giant Disney - paid just over a quarter of one percent in tax - increase pressure on Juncker over Luxembourg’s tax policies during his 19 years in office. In an interview published earlier Wednesday, Juncker said he had been weakened by the scandal. He was weakened because LuxLeaks suggests he was party to manoeuvres that do not meet the basic standards of ethics and morality. In his defence, European Commision spokesman Ricardo Cardoso rejected suggestions that Juncker, might stand down. The new documents detail “aggressive tax structure” brokered for major companies by accountants Ernst & Yung, KPMG, PWC and Deloite between 2003 and 2011, when Juncker was in office. Juncker conceded then that while he was “not the architect” of the problem, he was “politically responsible” for Luxembourg’s tax practices as prime minister. It was German Chancellor Angela Merkel who has initiated the nomination of Juncker for the EU Commision chief.

      

Robert Škopec

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla. Vie, že musíme hrať ešte lepšie

Slovenskí hokejisti porazili Česko.


Už ste čítali?