Maďarsko sa zahráva s medzinárodnou izoláciou

Autor: Robert Škopec | 26.10.2014 o 15:50 | Karma článku: 3,16 | Prečítané:  299x

Z úryvkov, ktoré zverejnil dosluhujúci predseda Európskej komisie (EK) J. M. Barroso zo svojho nedávneho telefonického rozhovoru s ruským prezidentom V. Putinom vysvitlo, že Rusko vraj má možnosť pomocou 3-4 člennej „blokačnej skupiny“ členských štátov blokovať určité rozhodnutia Európskej únie (EÚ). O tom, že ktoré štáty mal na mysli, sa môžeme len dohadovať. The Washington Post uverejnil (12.10.2014) článok J. Diehla, v ktorom vymenúva presne uvedený počet premiérov kritizujúcich sankcie EÚ proti Rusku: Maďarsko, Slovensko, Česko a čiastočne aj Poľsko. Odvolával sa na reportáž The Wall Street Journal, podľa ktorého nová poľská premiérka E. Kopacz mala inštruovať svojho ministra zahraničia, aby sa aj ich krajina takpovediac zaradila do mainstreamu Únie. Z uvedeného by potom vyplývalo, že by pod potenciálnou „blokačnou skupinou“ mohli rozumieť napr. aj Višegrádsku skupinu (V 4).  Medzičasom však vývoj v Maďarsku pokročil ďalej. Dlhoročný najbližší spolupracovník premiéra V. Orbána, L. Kὅvér, ktorý je už druhé  funkčné obdobie predsedom maďarského Parlamentu, v piatok (24.10.2014) v Echo TV uviedol: „Ak toto má byť budúcnosťou EÚ, potom sa naozaj musíme zamyslieť nad tým, ako bude treba z tohto pekne pomaly, opatrne, avšak predsa len vycúvať...Toto je jedna nočná mora, ktorú samozrejme niekoľkí myslia vážne“. Čiže, druhý najvýznamnejší ústavný činiteľ Maďarska verejne zvažoval vystúpenie svojej krajiny z EÚ. To by o. i. mohlo znamenať, že by Maďarsko mohlo vypadnúť z uvedenej „blokačnej skupiny“. Dokonca, nedá sa vylúčiť ani to, že si aj tento krok môže ušetriť. Totiž uplynulý týždeň sa začali v Európe ozývať aj požiadavky, aby členstvo Maďarska v EÚ bolo suspendované. Viete si predstaviť situáciu, ktorá môže nastať, ak bude Maďarsko na dlhší čas odrezané od eurofondov ?

Zástupkyňa šéfredaktora konzervatívneho nemeckého denníka Die Welt, A. Siebel vo štvrtok v článku upozornila, že ak sa niektorý členský štát nespráva adekvátne záväzkom prijatým pri vstupe do EÚ, tak treba prijať voči nemu sankčné opatrenia, až po suspendovanie jeho členstva v Únii. Politiku V. Orbána označila za antimodernú, protieurópsku, ktorá vidí v Erdoganovi svoj vzor, atď. Podľa nej, USA zákazom vstupu maďarských činiteľov ukázali Únii cestu. Jej záver znel: „Maďarsko potrebuje EÚ, ale či aj EÚ potrebuje Maďarsko ?“ O deň neskôr kritizoval politiku premiéra V. Orbána s podobným záverom aj francúzsky denník Le Monde.   

V sobotňašom vydaní maďarského denníka Népszabadság autorka I. Csuhaj informavala, že seriózna skupina konzervatívnych europoslancov z Bruselu zaslala Budapešti už svoje druhé varovanie. V prvom, zaslanom v auguste t. r., podrobili kritike vystúpenie V. Orbána v transylvánskom Tusnádfürdὅ, najmä jeho názory o „výhodách iliberálneho štátu“. Najnovšie upozorňujú maďarské vedenie, že po škandále s vykázaním ich vládnych činiteľov  z USA, sa americko-maďarské vzťahy mimoriadne zhoršili. Ich záver znie: „ak V. Orbán nezmení smerovanie svojej politiky, potom sa Maďarsko môže ocitnúť na dne prepadliska“.

Krátko po miestnych a komunálych voľbách, ktoré s prevahou vyhral Fidesz, sa však obracia obrovská vlna kritiky voči Orbánovej vláde aj doma. Opozičná parlamentná strana „Politika môže byť iná“ (maď. skratka: LMP) vydala koncom týždňa prehlásenie autorizované spolupredsedníčkou B. Szél. Uvádza sa v ňom, že maďarská vláda doteraz svojimi krokmi posilňuje podozrenie, podľa ktorého sa aféra vykázania vládnych činiteľov zakladá na reálnych faktoch o korupcii v ich radoch. Označuje za neslýchané, že šéfka Národného daňového a colného úradu (NAV) I. Vida, jedna z podozrivých v medzinárodnom škandále,  si odcestuje aj so svou námestníčkou (taktiež podozrivou) do zahraničia na dovolenku, je rovnocenná s priznaním si viny. Utrpí tým škodu nielen ich úrad NAV, ale aj vláda V. Orbána. LMP požaduje aj zvolanie Národnobezpečnostného výboru maďarského Parlamentu k uvedenej kauze.

Podobné argumenty a závery uviedol v piatok aj člen vedenia opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a predseda Rozpočtového výboru maďarského Parlamentu S. Burán v rozsiahlom rozhovore vo verejnoprávnom rozhlase Mr-1.

Podľa médií, môže byť medzi podozrivými persona non grata aj šéf výskumného ústavu „Századvég“ P. Heim. Tento ústav vypracúva o. i. aj komunikačnú stratégiu maďarskej vlády. Ďalším vysokopostaveným podozrivým vraj môže byť aj Á. Habony, poradca predsedu vlády V. Orbána (a tiež bývalý pracovník Századvégu). Vedenie americkej firmy Bunge údajne nahlásilo svojej vláde aj žiadosť o províziu vo výške 2 miliárd HUF, vraj pre Századvég.   

Ku genéze škandálu s vykázaním z USA patria aj peripetie, ktorými prešiel daňový kontrolór NAV A. Horváth. Ešte pred rokom verejne obvinil vládu V. Orbána, že umožňuje daňové úniky dosahujúce desiatky miliárd HUF klientúre vládnej strany Fidesz. V predkladanej dokumentácii upozornil aj na medzinárodnú spoluprácu skupín organizujúcich daňové úniky,  znamenajúce značné finančné škody nielen pre maďarský štátny rozpočet, ale podobne aj pre rozpočet Slovenska a Rumunska.  

Kontrolór A. Horváth tvrdil, že za vlády V. Orbána sa z daňového úradu podporuje nielen korupcia v prospech provládnych podnikateľských kruhov, ale že NAV sa selektívne využíva aj ako politický nástroj na znemožňovanie podnikateľských subjektov blízkych opozícii. Bol prepustený z práce a namiesto vyšetrenia ním uvedených podozrení sa celý prípad zamietol pod koberec, proste bolo naň uvalené komunikačné embargo. Lenže dnes sa o. i. na tieto informácie odvoláva aj americká strana.   

Chargé d´affaires USA v Budapešti A. Goodfriend v piatok na tlačovke potvrdil, že jeho vláda telefonicky informovala o vykázaní maďarských činiteľov ako prvú maďarskú vládu a následne osobne dotknutých podozrivých v tejto kauze.

 

Robert Škopec

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla. Vie, že musíme hrať ešte lepšie

Slovenskí hokejisti porazili Česko.


Už ste čítali?