Privatizácia verejných služieb USA - EÚ nehrozí

Autor: Robert Škopec | 5.10.2014 o 10:00 | Karma článku: 1,98 | Prečítané:  210x

V piatok (3.10.2014) sa vo Washingtone skončilo siedme kolo rokovaní pripravovanej dohody o Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP). Podobne ako predošlé, šieste kolo uskutočnené v Bruseli, aj siedme trvalo päť dní. Ich výsledkom o. i. je, že návrh nebude zahrnovať privatizáciu verejných služieb. Ide o agendu, ktorá je považovaná za senzitívnu na oboch brehoch Atlantiku. Hlavný vyjednávač USA pre TTIP Dan Mullaney po ukončení rozhovorov uviedol na tlačovke, že boli vypočuté hlasy, ktoré s obavami sledovali zaradenie témy privatizácie verejných služieb do návrhu dohody. Týka sa to napr. služieb poskytovaných vodárenskými spoločnosťami v USA a EÚ, školstva a vzdelávacích služieb, úradov starostlivosti o zdravie, atď. Text návrhu nebude limitovať spôsobilosť dotknutých vlád riadiť služby verejnosti tak, ako to uznajú za najvhodnejšie. USA nebudú požadovať vloženie takýchto ustanovení do textu dohody o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve, ani do programu prebiehajúcich rokovaní o TTIP, konštatoval. D. Mullaney.

Ako je známe, rokovania o TTIP sa začali v júli 2013 s cieľom vytvoriť najväčšiu dohodu o voľnom obchode a investíciách na svete. Východzím zámerom dohody sú predovšetkým výhody, ktoré TTIP môže priniesť popri upevňovaní vzájomných bilaterálnych vzťahov USA a EÚ, prispieť k odstráneniu nadbytočných obchodných bariér, taríf, ciel a poplatkov, priniesť ekonomický prospech z naštartovania vyššieho tempa hospodárskeho rastu, či vytvárania nových pracovných miest. TTIP bude predstavovať 40% globálneho GDP.

Aj z uvedeného je vidieť, že ide o historicky mimoriadne ambicióznu dohodu, ktorá však zároveň vyvoláva aj viaceré obavy, napr. z údajnej hrozby celkovej deregulácie obchodných vzťahov USA-EÚ, najmä však v sektore poľnohospodárstva, či v oblasti ochrany spotrebiteľov.

Osobitné obavy Európanov vyvoláva otázka, aby TTIP vo svojej finálnej podobe neumožnila aj v súčasnosti zakázaný dovoz hovädzieho mäsa obsahujúceho hormóny z USA, ako aj dovoz doteraz obmedzených obilnín a potravín z geneticky modifikovaných semien.  

Hlavný vyjednávač EÚ Ignacio Garcia Berrero však na uvedenej tlačovke vo Washingtone ubezpečil, že prístup Európy vylučuje akékoľvek záväzky vo sfére privatizácie verejných služieb. Zdôraznil, že „dvadsaťosmička EÚ nepristúpi na nič, čo by mohlo obmedziť, či ohroziť ochranu životného prostredia, zdravia, bezpečnosti, spotrebiteľov, príp. údajov o súkromí“.

Obaja hlavní vyjednávači D. Mullaney a I. Garcia Bercero označili ukončené siedme kolo rokovaní o dohode TTIP „za produktívne“, pričom dodali, že ešte je pred USA a EÚ dlhá a ťažká cesta do dosiahnutia záverečnej zhody medzi stranami. Odôvodnili to tým, že pri dohode s takým významom a veľkosťou ide o návrhy často dlhé a komplexné, čo si vyžaduje množstvo hodín detailných a ťažkých diskusií i analýz. Preto ani americký, ani európsky šéf vyjednávač neboli ochotní na piatkovej tlačovke konkretizovať časový harmonogram dosiahnutia záverečnej podoby dohody o TTIP.   

V otázke úspešného ukončenia rokovaní o TTIP bol už o niečo zhovorčivejší luxemburgský minister zahraničia Jean Asselborn, keď upozornil, že tieto „rokovania nie sú ľahké“. V prístupe vyjednávačov USA i EÚ, podľa neho, „existujú červené čiary“, „čo si vyžiada viac otvorenosti voči verejnej mienke v Amerike i v Európe“. „NGOs v Európe kladú veľmi dôležité otázky, na ktoré je treba odpovedať. Je preto nutné skúsiť lepšie vysvetlovať záujmy a výzvy“, dodal minister J. Asselborn. Podľa jeho názoru, k záverečným konklúziám vo veci TTIP, môžu USA a EÚ dospieť koncom roku 2015, v čase, keď práve jeho krajina Luxemburg bude zastávať predsednícku funkciu v EÚ.  

 

Robert Škopec

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla. Vie, že musíme hrať ešte lepšie

Slovenskí hokejisti porazili Česko.


Už ste čítali?