Nielen v USA vedia o vás všetko

Autor: Robert Škopec | 18.8.2014 o 13:23 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  488x

Vo štvrtok (21.8.2014) sa má konať osobitné zasadnutie Národnobezpečnostného výboru Ma-ďarského Parlamentu, ktoré za zatvorenými dverami má posúdiť sťažnosť opozičnej parlamentnej strany LMP („Politika môže byť iná“) vo veci používania špeciálneho špionážneho programu určeného pre vlády jednotlivých krajín. Podľa oficiálnej pozvánky, diskutovať sa má o národnobezpečnostných aspektoch používania špionážnych softvérov. Kauza vznikla na základe úspešného prieniku hackera s pseudonymom Phineas Fisher do jedného zo serverov spoločnosti Gamma International - výrobcu špionážnych programov s názvom „FinFischer“ určených pre vládne inštitúcie. Hacker následne publikoval údaje o kapacite 40 gigabajtov (zdroje softvérových kódov + interné dokumenty). Z publikovanej korešpondencie Gamma International je možné sa dočítať, že o. i. aj maďarské tajné služby patria medzi odberateľov uvedeného špionážneho programu v spoločnosti 36 štátov. Ide aj o krajiny s utlačovateľským režimom, ktoré s obľubou využívajú program FinFisher na internetové a telefonické odpočúvanie + sledovanie opozičných aktivistov a kritikov autoritárskych režimov. Politikov maďarskej  opozičnej strany LMP pobúrili údaje o tom, že podľa oficiálnej korešpondencie Gamma International, medzi odberateľov tohto špionážneho programu patrí zrejme aj vláda v Maďarsku. Výrobcom softvéru je medzinárodná spoločnosť s väčšinovým nemecko-americkým vlastníctvom, ktorá už dlhší čas vyvoláva odpor a kritiku zo strany NGOs, civilných ochranárskych združení, bezpečnostných analytikov v oblasti informačných technológií (IT), novinárov i opozičných politikov. Údaje publikované teraz hackerom Phineas Fisher len znova potvrdzujú podozrenia o tom, že maďarské tajné služby používajú program FinFisher na sledovanie kritikov režimu, ktoré už boli čiastočne známe aj z publikácií WikiLeaks, ako aj portálu Átlatszó.hu. Za povšimnutie stojí najmä skutočnosť, že v súčasnosti uvedené sledovacie aktivity softvéru FinFisher nie sú schopné odhaliť žiadne bežne dostupné anti-vírové programy, pričom umožňuje prístup prakticky ku všetkému na napadnutých počítačoch, vrátane kódovaných e-mailov a fájlov.

Kauza už má aj ďalšie pokračovanie, keď poslankyňa maďarského Parlamentu Ágnes Vadai (bývalá predsedníčka, resp. podpredsedníčka jeho Národnobezpečnostného výboru) za opozičnú stranu ex-premiéra Ferenca Gyurcsánya „Demokratická koalícia“ (DK) sa obrátila na ministra vnútra s otázkou: v súčasnosti prebieha proti koľkým osobám sledovanie (programom FinFisher) bez súdneho povolenia, či sú medzi sledovanými aj civilné organizácie a či je o týchto odpočúvacích aktivitách upovedomený aj Národnobezpečnostný výbor maďarského parlamentu ?

FinFisher je teda určený pre vládne orgány, predovštkým pre tajné služby a tento softvérový balík si ani nemôže kúpiť ktokoľvek. Aj jeho reklama sa uskutočňuje len prostredníctvom expo špionážnych technológií v uzavretom kruhu. FinFisher získal prvýkrát väčšiu publicitu v roku 2011 počas egyptskej revolúcie. Keď povstalci dobyli centrálu tajných služieb bývalého krvilačného Mubarakavho režimu, dostali sa im do rúk dokumenty dosvedčujúce predaj tohto softvéru Gamma Intarnational tajnej polícii Egypta. V roku 2012 zasa jeden novinár v Bahreine objavil náhodou na svojom počítači e-maily infikované týmto špionážnym programom. Fin Fisher sa dostal aj na „zoznam nepriateľov“ medzinárodnej novinárskej organizácie „Reportéri bez hraníc“ za jeho predaj „utláčateľským režimom“.

Výhovorky Gamma Group o tom, že jeho produkt FinFisher sa dostal do rúk tajných služieb utláčateľských režimov údajne „bez jeho vedomia a súhlasu“ sa nedajú brať vážne. Totiž, pre jeho používanie sa musí nainštalovať aj riadiaci server „FinSpy“ u internetových providerov, čo je možné len so splnomocnením získaným od vlády danej krajiny, za aktívnej podpory výrobcu. Následne je FinFisher spôsobilý preniknúť aj do zasielaných aktualizácií počítača cieľového užívateľa. Napríklad, je vraj v stave sa maskovať za „prehľadávač Firefoxu“. Výrobca tohto prehľadávača  Mozilla preto napadol Gammu na súde za uvedené špinavé triky.

V máji 2013 informatická vývojová skupina Toronto University s názvom „Citizenlab“ vydala „Správu o proliferácii digitálnych špionážnych technológií“, ktorá obsahuje alarmujúce údaje o „popularite“ FinFisher. Je dosť prakvapujúce, že tento špionážny program naištalovaný zatiaľ v 36 šátoch, je využívaný nielen v diktatúrach, ale rovnako aj v krajinách obvykle označovaných za „demokratické“. Podľa údajov Citizenlab, server FinFisher je v Maďarsku umiestnený vo firme „Rendszernet Kft.“, v meste Paks. V Bulhrasku sa vraj nachádza server rovnakého druhu na jednom ministerstve. V roku 2011 spoločnosť Gamma International podpísala dohodu s „Dreamlab Technologies AG“ so sídlom vo Švajčiarsku o deľbe trhu s FinFisher v Bulharsku, Švajčiarsku, Chile a v Maďarsku, atď.

Servery FinSpy a „FinSpy Mobile“ dokážu fungovať vo väčšine operačných systémov, avšak ich funkcie bežia naplno najmä v prostredí Windows. Jedna z ich najefektívnejších metód zberu informácií „keylogger“ funguje  aj na Windows, Mackintosh, Linux i Skype. V oblasti mobilných telefónov dokáže FinSpy nainfikovať prakticky všetky verzie Android, vrátane tej najnovšej, v prípade iPhone nevie nainfikovať len iOS verzie 7.1, ostatné však áno. V prípade Apple to vie až po „jailbreakingu“, blokovaní výrobnej ochrany operačného systému. Zatiaľ má FinSpy problémy s úplným prienikom do najnovšieho 10. operačného sytému Black Berry, ako aj so všetkými verziami Windows Phone.

Čo sa týka cien produktov Gamma International, tak tie sa obvykle pohybujú v diapazóne od niekoľko desať tisíc euro, až po viac miliónov eur. Programový balík využiteľný v lokálnej operácii stojí okolo 30 tisíc eur, kým FinSpy s diaľkovým nasadením už stojí okolo 1,5 milióna eur. Ceny študijných programov sa pohybujú v rozmedzí 20-30 tisíc eur, atď.

Ako to je vidieť z predchádzajúcich informácií, nielen USA vďaka NSA o vás vedia všetko. Dnes si už ľubovolná vláda môže objednať špionážne programy, na základe ktorých aj ona bude vedieť o svojich občanoch prakticky všetko.

 

Robert Škopec

 

   

    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla. Vie, že musíme hrať ešte lepšie

Slovenskí hokejisti porazili Česko.


Už ste čítali?