Maďarsko väčším problémom ako Ukrajina ?

Autor: Robert Škopec | 13.7.2014 o 10:23 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  509x

Člen Správnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) a guvernér Rakúskej centrálnej banky (RCB) Ewald Nowotny v rozhovore pre Bloomberg News v piatok uviedol, že Maďarsko patrí medzi najviac problémové krajiny pre rakúske banky pôsobiace v bývalých komunistických štátoch. Vystavenie väčšiemu tlaku veriteľov, medzi ktorými spomenul Erste Group Bank AG, Reiffeisen Bank International AG (RBI) a UniCredit Bank Austria AG, robí zo susedného Maďarska „viac senzitívnu záležitosť“, dokonca väčší problém, ako je vojnou zmietaná Ukrajina, dodal guvernér E. Nowotny. Podľa neho tieto problémy „ležia menej v ekonomickej a viac v politickej rovine“. Ako je známe, maďarský parlament už minulý týždeň schválil návrh zákona o odškodnení klientov bánk, ktorí si vzali v minulých rokoch úvery, hypotéky „na báze zahraničnej meny“. V Maďarsku ich skrátene označujú za „devízové úvery.“ (išlo najmä o zahraničné meny ako je švajčiarsky frank, čiastočne japonský jen, atď.). Vláda premiéra Viktora Orbána prisľúbila uvedených devízových klientov odškodniť do konca roku 2014. V skratke: odškodnenie má vychádzať zo stredových kurzov Maďarskej národnej banky (MNB) v inkrimonovanom období, čo umožní vrátenie finančných prostriedkov klientom v priemernej výške 100 tisíc HUF/úver.

Dotknuté banky totiž uplatňovali pri stanovovaní splátok týchto úverov v priemere vyššie kurzy devíz, než bol stredový kurz MNB. Úverov „na báze zahraničných mien“ poskytli banky v Maďarsku len za poslednú dekádu viac ako 500 tisíc. Výkonný riaditeľ MNB Márton Nagy odhaduje v prípadoch „úverov na báze zahraničných mien“ celkovú sumu danú rozdielom kurzov bánk, resp. stredového kurzu MNB, na cca 900 miliárd HUF. Táto by mala byť vrátená klientom v Maďarsku, čo by zaiste predstavovalo nemalú finančnú záťaž pre dotknuté banky.

 

V ďalšej časti interview pre Bloomberg guvernér E. Nowotny tvrdí, že vraj ide o snahu „premiéra V. Orbána potrestať banky“, ktoré v Maďarsku po roku 2004 rozšírili spomínané úvery v zahraničnej mene. Bolo to umožnené pádom kurzu maďarskej meny HUF v roku 2008, následne splátky vyleteli do závratných výšok, čo teraz spôsobuje problémy s vracaním úverov a hypoték „more than ready.“  Vyzval maďarskú vládu, aby vzala do úvahy aj fakt, že mať fungujúci bankový systém je v jej vlastnom záujme.

 

Pre objektivitu však treba dodať, že veľkú časť problémov s úvermi na báze zahraničných mien vláda Fidesz zdedila z čias svojich predchodcov z obdobia rokov 2004-2010. V odborných diskusiách na túto tému sa dnes v Maďarsku poukazuje nielen na zodpovednosť príslušných bánk a ich klientov, ale aj na zodpovednosť socialistických vlád bývalého premiéra Ferenca Gyurcsánya. Analytici kritizujú aj orgány bankového dohľadu a kontrolné orgány v Maďarsku. Tie, ako to už býva zvykom, lokajsky pritakávali aktuálnej vláde a pritom si neplnili ani svoje elementárne povinnosti v štátnom záujme, ani voči klientom bánk. Z uvedených dôvodov sa dá očakávať, že časť nákladov spojených s tzv. devízovými úvermi ponesú príslušné banky, časť maďarský štátny rozpočet, a ich tretiu časť ponesú aj samotní klienti. Je pravdepodobné, že banky sa budú brániť súdnou cestou, avšak už spomínaný prijatý zákon maďarského parlamentu v tejto veci im značne zväzuje ruky tým, že stanovuje skrátené časové lehoty (30 dní) pre uplatňovanie svojich pohľadávok.

 

Napriek uvedeným komplikáciám, keď Maďarsko vidí guvernér RCB Ewald Nowotny ako väčší problém než Ukrajinu, tvrdí, že expanzia rakúskych bánk v krajinách Strednej a Východnej Európy, je z dlhodobého hľadiska pre ne zisková, čo sa však nie vždy dá povedať o ostatných častiach sveta. Začiatkom týždňa Rakúska centrálna banka upozornila, že tamojší veritelia asi budú musieť prehodnotiť svoj doterajší „business model“, ak sa pre nich stanú neodvratnými náklady vo výške 44 miliárd eur (čo tvorí dve tretiny ich operatívneho zisku od roku 2008) na účely kompenzácie tzv. chybných úverov, aké teraz vidíme o. i. aj v Maďarsku.

 

 

 

 

     

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla. Vie, že musíme hrať ešte lepšie

Slovenskí hokejisti porazili Česko.


Už ste čítali?