Gigantománia Globsec

Autor: Robert Škopec | 22.5.2014 o 15:58 | Karma článku: 1,12 | Prečítané:  209x

Vážený pán vicepremiér a minister ZV, dovoľte prosím sa na Vás obrátiť v krátkom čase už druhýkrát v rovnakej veci, keďže Vašu odpoveď zatiaľ nepoznám. Medzinárodná konferencia Globsec sa už v Bratislave skončila, žiaľ vonkovcom nebola z hľadiska národných záujmov Slovenska takým úspechom, ako sa to medializovalo aj Vaším rezortom. Takže na rozdiel od tých medializovaných oslavných názorov na Globsec 2014 konanom v Bratislave uvediem na ilustráciu len malú časť kontraproduktívnych nie výsledkov, ale skôr následkov Globsecu: vystúpenia vedúcich politikov SR, žiaľ, tiež prispeli k zväčšeniu rozporov v NATO na bezpečnostné otázky, celkový priebeh „reality show“ Globsec skôr prispel k zvýšeniu nejednosti v rámci Európskej únie, namiesto jej zmenšenia v otázke Ukrajiny

Vážený pán vicepremiér a minister ZV,

dovoľte prosím sa na Vás obrátiť v krátkom čase už druhýkrát v rovnakej veci, keďže Vašu odpoveď zatiaľ nepoznám. Medzinárodná konferencia Globsec sa už v Bratislave skončila, žiaľ vonkovcom nebola z hľadiska národných záujmov Slovenska takým úspechom, ako sa to medializovalo aj Vaším rezortom.

Takže na rozdiel od tých medializovaných oslavných názorov na Globsec 2014 konanom v Bratislave uvediem na ilustráciu len malú časť kontraproduktívnych nie výsledkov, ale skôr následkov Globsecu:

vystúpenia vedúcich politikov SR, žiaľ, tiež prispeli k zväčšeniu rozporov v NATO na bezpečnostné otázky,

celkový priebeh „reality show“ Globsec skôr prispel k zvýšeniu nejednosti v rámci Európskej únie, namiesto jej zmenšenia v otázke Ukrajiny,

strategicky chybná asistencia slovenskej diplomacie k novým požiadavkám maďarského premiéra V. Orbána vo veci požiadaviek územnej autonómie pre maďarskú menšinu na Ukrajine, požadovanie dvojitého občianstva, atď., pomohla podmínovať dovtedy jestvujúcu akú-takú jednotu Višegrádskej skupiny (V 4), dôsledkom čoho môže byť jej rozpad v nie ďalekej budúcnosti, keďže Poľsko sa od uvedených požiadaviek územnej autonómie V. Orbána jasne dištancovalo (môže si vytvoriť novú V 4 so štátmi Pobaltia), kým stredoeurópska V 4 sa môže stať len formálnou organizáciou V 3, atď.,

už nehovoriac o tom, akou viac ako dvojsečnou zbraňou v rukách V. Orbána sa môžu stať jeho požiadavky územnej autonómie a dvojitého občianstva v relácii k Slovensku !,

G. Friedman bol považovaný za hlavnú analytickú hviezdu Globsec, preto si Vás dovolím upozorniť, že jeho hlavné vývody, tak ako ich uviedol 16. mája 2014 pre večerný Rádiožurnál RTVS,  sú prakticky všetky dôležitejšie uvedené o. i. napr. aj v mojich článkoch v denníku SME s 1-2 mesiace pred konaním Globsecu 2014, ktoré som Vám všetky zaslal predtým v elektronickej podobe, atď.

Na základe uvedených negatívnych dôsledkov Globsecu 2014 v Bratislave sa domnievam, že organizáciou tohto podujatia z nemalej časti došlo o plytvanie finančnými prostriedkami daňových poplatníkov SR (gigantománia s cca 900 účastníkmi !). Totiž, zastávam názor, že úlohou diplomacie vždy bolo a aj v budúcnosti bude cestou politického dialógu zmenšovať existujúce rozpory medzi štátmi, resp. zoskupeniami štátov, namiesto ich vyostrovania. Globsec 2014, podľa mňa, v rozpore s uvedeným základným zákonom diplomacie, viac prispel k vyhroteniu rozporov, než k ich urovnaniu medzi zúčastnenými štátmi. To nesvedčí o potrebnej odbornej vyspelosti organizátorov spomínaného podujatia.

Otázka dnešnej odbornej vyspelosti našich diplomatov je v je v úzkej súvislosti s rozhodnutím MZV SR č. 33. Z 20. júla 2007 o organizačnej zmene č. reg. I/204 v rámci ktorej bolo zrušených 39 štátnozamestnaneckých miest, vrátane môjho. Aj Vy viete, že šlo o fingovanú, umelo vykoštrovanú, len simulovanú „organizačnú zmenu“, tak ako v päťdesiatych rokoch m. s. sa príliš vzdelaných ľudí nie nepodobným spôsobom zbavovali v rozpore so skutkovým stavom, umelo fingovanými, prefabrikovanými a koncepčnými procesmi. Celú skupinu prepustených Vaši spolupracovníci označovali za tzv. „modrých“, čiže implicitne nie „Vašich“. Ja prirodzene nemôžem hovoriť za mojich kolegov-obete Vašej politickej diskriminácie. Za svoju osobu môžem len stručne uviezť, že som v tom čase zastával stredo-pravé politické názory, tak ako je to príznačné aj pre väčšinu vedúcich funkcionárov Európskej únie. Takže Vy, ako riaditeľ politickej sekcie MZV SR v uvedenom čase, ste sa nás nezastali, ale práve naopak, za názory aké zastáva napr. aj predseda Európskej komisie (EK) J. M. Barroso a prakticky celá jeho EK, ste nás politicky perzekuovali tým, že ste nás prepustili zo zamestnania. Uvedenou politickou dikrimináciou ste porušili tak naše základné ľudské práva v zmysle platného medzinárodného práva, ako aj Zákonník práce SR a celý rad naň nadväzujúcich zákonov a predpisov.

V záujme konštruktívnej kompenzácie uvedenej politickej diskriminácie Vám navrhujem uskutočniť naše stretnutie (napr. na MZV SR) s cieľom urovnať náš spor cestou mimosúdnej dohody.

Verím, že sa k môjmu návrhu postavíte ústretovo, aby sme túto hanebnú inkvizítorskú chybu predstaviteľov MZV SR, ktorá je kompletným pošliapaním akéhokoľvek demokratického zmýľania, konečne uspokojivo uzavreli. V opačnom prípade budem v racionálnom čase nútený podniknúť nevyhnutné právne, mediálne, atď. kroky.

 

P.S.

Pán minister,

 

Vašu argumentáciu o Vašej vtedajšej neprítomnosti neprijímam, pretože dobre viete, že sa také rozhodnutia pripravujú ďaleko skôr, než ich minister podpisuje. Vaša zodpovednosť ako šéfa Politickej sekcie v predchádzajúcom období je preto neodiskutovateľná.  Ale ja som Vás žiadal o konštruktívnu kompenzáciu tejto nespravodlivosti a porušenia mojich práv, aj zákonov - a tú musíte zjednať Vy, lebo dnes ste Vy vo funkcii ministra ZV SR ! Čiže dajte možnosť dohode na férovej kompenzácii tejto série chýb MZV.

 

                                                                                                         Robert Škopec

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?