Finančná neutrónová zbraň USA

Autor: Robert Škopec | 21.4.2014 o 15:47 | (upravené 21.4.2014 o 16:17) Karma článku: 5,18 | Prečítané:  364x

Počas uplynulých 12 rokov expertná skupina na Ministerstve financií USA vypracovala dokonalú ekonomickú zbraň s pomocou ktorej môžu zraziť každý cudzí štát na kolená. Experti nepreháňajú, keď ju označujú za finančnú neutrónovú bombu Spojených štátov. Pritom nemusí padnúť ani jediný výstrel. Stratégia tohto „Manhattan projektu 21. storočia“ sa zakladá na ovládnutí globálneho bankového systému. Výsledkom je sankčný režim zavedený USA, ktorý podporia ich spojenci a s tichým súhlasom sa pripoja aj neutrálne štáty. Ide o nový, vyspelejší druh vedenia konkurenčného boja, ktorého civilizačná prevaha umožní víťazstvo nad protivníkom pri zachovaní mierových podmienok. Čitatelia si môžu spomenúť na výrok prezidenta B. Obamu z čias začiatku ukrajinskej krízy. Zdôraznil, že anexia Krymu Ruskom predstavuje spôsob riešenia sporu metódami 19. storočia v 21. storočí. Bola to zrejme narážka na to, že USA disponujú prostriedkami, ktoré dokážu riešiť spory na úrovni vyspelosti 21. storočia. Finančná neutrónová bomba proste pretne finančné tepny protivníka, v dôsledku čoho ten skolabuje, no nemusia pri tom vyhasínať ľudské životy. Juan Zarate z Obamovej administratívy, jeden z autorov tejto finančnej neutrónovej zbrane hovorí, že svet vstupuje do novej éry finančného súperenia v ktorej geopolitický zápas veľmocí bude pokračovať. Washington už svoju novú zbraň nasadil viackrát. V súčasnosti začal uťahovať podmienky pôsobenia ruských bánk, firiem, i štátnych podnikov a vytláča ich z globálneho trhu.

 

Podľa článku 311 the Patriot Act na použitie finančnej zbrane stačí, aby lubovoľná banka bola obvinená z prania špinavých peňazí, resp. z podpory terorizmu a už sa okolo nej začne sťahovať smrtiace zovretie. Platí to aj pre banky, ktoré nie sú zastúpené na americkom trhu. Ani európske bankové domy si netrúfnu vzdorovať regulátorom zo Spojených štátov. Čo sa však už viackrát potvrdilo, rovnako postupuje aj Čína. Ak Washington prijme sankcie proti určitej finančnej inštitúcii, ostatní sa pripoja a prerušia kontakty s dotknutou inštitúciou. Čína takto spolupracovala s USA v roku 2005 voči Banco Delta Asia (finacovala KĽDR), ako aj v roku 2008 po odmietnutí návrhu Ruska, aby ČĽR a RF uskutočnili spoločný útok na bondy Fannie Mae and Freddie Mac.

Ako J. Zarate uviedol pre denník Daily Telegraph, v dnešnom svete stačí, aby na určitý štát uvalili sankcie Spojené štáty o samote. Preto na postoji Európskej únie voči Ukrajine prakticky nezáleží, dodal J. Zarate. Nová finančná zbraň bola pôvodne vyskúšaná v roku 2002 zhodou okolností proti Ukrajine, keď boli tamojšie banky obvinené z prepierania peňazí ruskej mafie. Vtedajší Kyjev kapituloval veľmi rýchlo. Následne bola americká finančná neutrónová zbraň úspešne vyskúšaná napr. v Barme, na Cypre, v Bielorusku a Lotyšsku. Zo strategického hľadiska za najvýznamnejší úspech sa považuje nasadenie sankčnej zbrane v Iráne, ktorý bol takto donútený pristúpiť na medzinárodné rokovania o svojom jadrovom programe.

Problémom použitia finančnej zbrane USA proti Rusku môžu byť jeho úzke ekonomické vzťahy s Nemeckom a východoeurópskymi štátmi. Američania musia hľadať cesty, ako neohroziť zbytočne svojich spojencov. Podľa Daily Telegraph, V. Putin dobre vie, čo všetko môžu Američania so svojimi finančnými zbraňami spôsobiť. Prezident B. Obama sa doteraz bránil ich použitiu s argumentáciou, že by to doslova rozbilo systém nepísaných pravidiel medzinárodných vzťahov. Teraz však v spore o Ukrajinu tieto vzťahy nabúralo Rusko metódami 19. storočia. Takže ak neuspeje ženevská cestovná mapa de-eskalácie, môže dôjsť k použitiu finančnej zbrane v záujme Ukrajiny. Ak Washington udrie, postihne to ruské banky, zbrojný priemysel, ako aj export nerastných surovín a energonosičov. Konečným cieľom môže byť zrejme Gazprom. Znamenalo by to prechod do úplne iného ekonomického sveta.

Aj keď stratégovia upozorňujú, že Rusko už nie takou veľmocou, ako bývalo, že Západ v ňom už nemá rovnocenného partnera, neznamená to však, že by nemohlo spôsobiť škody ako USA, tak aj Európe. Mohlo by sa pokúsiť o určitú odvetu napr. s pomocou  kybernetických útokov.

Moskva, podľa údajov Sberbank, má k dispozícii 470 miliárd USD devízových rezerv. Od čias anexie Krymu sa však už tieto rezervy znížili o 35 miliárd USD. Predseda vlády RF D. Medvedev minulý týždeň pripustil, že tempo rastu HDP jeho krajiny sa znížilo z 2% na 0,8%. Minister financií RF A. Siluanov vyhlásil, že tento rok čaká Rusko nulový rast HDP. Svetová banka prognózuje Rusku na tento rok pokles HDP o -1,8%, kým Danske Banks pokles o -4%.

Aj z uvedených údajov je vidieť, že zmrazenie ruských aktív by mohlo mať katastrofický dopad najmä pre Rusko, ale aj na tie európske štáty, ktoré s ním majú veľmi úzke obchodné kontakty.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla. Vie, že musíme hrať ešte lepšie

Slovenskí hokejisti porazili Česko.


Už ste čítali?