Eurofondy áno - eurosolidaritu nie ?

Autor: Robert Škopec | 18.4.2014 o 10:13 | (upravené 18.4.2014 o 12:51) Karma článku: 4,04 | Prečítané:  221x

Moja poznámka sa týka najmä otáznej politiky ministerstva zahraničia vo veci energetickej pomoci EÚ Ukrajine. Predpokladám, že výhovorky ministra ZV M. Lajčáka, ktoré uviedol aj na Rádiu Slovensku, našich spojencov nepresvedčia. Totiž na to by tí museli byť minimálne mechom praštení... Je to zablúdenie a v civilizovaných krajinách sa za takéto chyby odstupuje z funkcií. Obávam sa však, že naši funkcionári si takú politickú kultúru ešte nestihli celkom osvojiť. V mojom minulom blogu som už uviedol nové ceny plynu pre Ukrajinu, ktoré si vynucujú energetickú pomoc tomuto nášmu susedovi. Taktiež otázka The South Stream-u je viac než aktuálna. Platí však, že tento plynovod zníži tranzitný význam nielen Ukrajiny, ale aj Slovenska ! Nesúhlasím ani s tým vývodom čo napr. Stratfor k tejto veci uvádza, že "not make sense for European companies to sell to Ukraine." Poľsko a Maďarsko si tú technológiu pre reverzné toky už zadovážili, bez ohľadu na tančeky európskych hyen. Dokonca Orbánovci už aj tento rok predávali plyn Ukrajine. A Gazprom ani necekol, že by to mohlo byť vraj "ilegálne." Takže tu sa spor týka jednej jedinej veci: existuje u nás politická vôľa pomôcť energeticky Ukrajine, či nie ? V Poľsku a Maďarsku áno, kým my sa len stále vyhovárame, ako malý žiačik prichytený pri klamstve...Je to dosť ironické, že práve rezort zahraničia (za peniaze daňových poplatníkov) sa nesnaží všemožne ukazovať v najlepšom svetle imidž Slovenska v zahraničí, ako ani našu dôveryhodnosť v rámci spojeneckých záväzkov...

 

Nesúhlasím ani s tým, ako o takej dôležitej medzinárodnej agende, v ktorej „lieta" aj Slovensko, si naše médiá dovolili napísať 4 dni po mne !

(http://skopec.blog.sme.sk/c/353416/Krym-sposobi-dramaticke-zmeny-na-energetickych-trhoch-Europy.html) Do akej miery to mohla byť súčasť koordinovanej kampane zahmlievania skutočnej pozície Slovenska k otázke Ukrajiny, to nech posúdia čitatelia.

Každopádne, ťažko to nazvať dobrým  informovaním verejnosti o Ukrajine. Len si predstavte, že by tam nedajbože vypukla III. svetová vojna, a SME o tom bude prvýkrát informovať až 4 dni ex post...

Z hľadiska možného príchodu utečencov z Ukrajiny k nám zostáva osobitnou otázkou pre nás aj situácia na Zakarpatsku. Bohužiaľ, ani tam sa nič  nedá vylúčiť. Len europoslankyňa Monika si mohla myslieť, že tzv. "pomoc etnickým menšinám" na Kryme, čo je Putinovsky modernizovanou verziou „Brežnevovej doktríny", by mohla byť výhodná či už pre jej volebnú kampaň, alebo dokonca aj pre  naše Slovensko...Dúfajme, že lídri maďarského extrémne pravicového Jobbiku nepoznajú obsah tohto vystúpenia pani poslankyne Moniky.

Práve skúsenosti Maďarska z rôznych sporov s Európskou úniou, ktorých za uplynulých 10 rokov bolo viac než dosť, môžu aj nám poslúžiť ako ponaučenie. Neraz sa stalo, že keď Maďarsko kritizovalo niečo v politike EÚ v jednej oblasti, Európska komisia mu nakoniec odpovedala na to asymetricky v celkom inej oblasti. Zdá sa, ako keby naši funkcionári tomuto posunutému, asymetrickému politickému dialógu ešte nie celkom rozumeli. Je možné nazvať relevantnou politiku, ktorá „zmrazením" eurosolidarity môže asymetricky vyprovokovať „zmrazenie" eurofondov ?

Vo štvrtok (17.4.2014) sa v Ženeve úspešne skončili rozhovory ministrov zahraničia USA, EÚ, Ukrajiny a Ruska o urovnaní situácie na Ukrajine. Schválená „cestovná mapa" potrebných krokov môže poskytnúť priestor aj pre Slovensko, aby sa mohlo skutočne stať „súčasťou riešenia."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žlčník, zomrel doma po návrate z nemocnice.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

EKONOMIKA

Namiesto obhliadok iná realita. Byty pomáhajú predávať okuliare

Vyskúšali sme novú technológiu.


Už ste čítali?