Sclerosis multiplex

Autor: Robert Škopec | 2.2.2014 o 13:10 | Karma článku: 2,87 | Prečítané:  280x

Pardon Jozef, prosím Ťa, prečítaj si pozorne nasledovnú informáciu, pokiaľ možno, bolo by dobré, aby si to pozrela aj Tvoja žena: dňa 28.1.2014 American Society for Micobiology (ASM) usporiadala svoj kongres s názvom the 2014 ASM Biodefense and Emerging Diseases Research Meeting. Na kongrese vystúpila aj vedúca výskumného tímu Weil Cornell Medical College, Jennifer Linden. Referovala o najnovších výsledkoch, ktoré jej tím dosiahol pri štúdiu Multiple Sclerosis (sclerosis multiplex). Sú podľa mňa dosť nádejné, stoja za chvíľu pozornosti z Vašej strany. Zhrnuté a spočítané: MS pravdepodobne spôsobuje bakteriálny toxín, nachádzajúci sa v pôde, a najmä v „undercooked meat“, t. j. nie dostatočne uvarenom mäse, v potravinách. Ide o pomerne zriedkavý bakteriálny kmeň Clostridium perfringens (C. perfringens), ktorý produkuje epsilon toxin. Ten sa dostáva do mozgu a spôsobuje demyelináciu nervových vlákien tým, že ničí buňky olygodendrocyty, ktoré práve produkujú myelín. Dokonca aj kmeň C. perfringens neprodukujúci uvedený epsilon toxín, však vedie k rôznym onemocneniam pravdepodobne na báze potravín.

Už predtým tím Jennifer Linden publikovala svoj objav v časopise PloS ONE (založilo ho 5 Nobelistov koncom deväťdesiatych rokov m. s.). Máš to uvedené v tom materiáli v angličtine, ktorý Ti posielam v prílohe. Je to podčiarknuté, stačí len na to kliknúť. Teraz uvedený výskumný tím plánuje urobiť testy na omnoho väčšej vzorke a potom by sa malo prikročiť k vytvoreniu protilátok, resp. vakcíny proti sclerosis multiplex. Len na doplnenie uvádzam, že iný výskum (Bailey et al., 2011) už ukázal: sociálny stresor zvaný „social disruption“ (SDR) v ľudskom organizme prispieva k zníženiu relatívneho výskytu bakteriálnej populácie kmeňa Bacteroides. Ten istý SDR však pôsobí opačne, zvyšuje relatívny výskyt baktérií kmeňa Clostridium. Napriek tomu to je podľa mňa nádejné, pretože mnohé bakteriálne onemocnenia sú liečiteľné, napr. antibiotikami. Tie ovšem asi vedia najlepšie vyšpecifikovať nie výskumníci, ale skôr lekári s klinickou praxou. Preto zvážte, či by nebolo dobré sa na to spýtať Tvojich ošetrujúcich lekárov, akú liečbu by odporúčali v Tvojom prípade a podľa toho sa potom zariaďte. Ak by z akýchkoľvek príčin toto nebolo priechodné, stačilo by podľa mňa sa spýtať aj dobrého magistra farmácie, čo by odporúčal na báze horeuvedených nových informácií. Antibiotikami je možné zaútočiť na ten bakteriálny kmeň C. perfringens a vitamíny skupiny B môžu pomôcť regenerovať myelínovú pošvu nervových vlákien, atď. Každopádne stálo by to za to sa poradiť s odborníkom, pretože pravdepodobnosť zlepšenia stavu sa dá odhadnúť ako dosť vysoká. V prílohe prikladám v angličtine informáciu ASM, ako aj BBC. Podrobnejšie na ich webových stránkach, resp. aj na stránke Weil Cornell Medical College.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla. Vie, že musíme hrať ešte lepšie

Slovenskí hokejisti porazili Česko.


Už ste čítali?