Gazprom varuje EÚ pred "zimnou katastrofou"

Autor: Robert Škopec | 17.11.2013 o 13:13 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  138x

Ruská spoločnosť Gazprom varuje Európsku úniu, že Ukrajina nemusí mať dostatok plynu na pokrytie tranzitných dodávok pre štáty EÚ počas nadchádzajúceho zimného obdobia. Informoval o tom zástupca šéfa Gazpromu V. Markelov (14.11.) v e-mailovom prehlásení. Podľa neho, by Ukrajina mala mať v zásobníkoch 21,5 miliárd kubických metrov plynu (mkm), avšak je možné, že to bude len 14 mkm (vrátane dodávok pre EÚ). Deficit: o cca 1/3 menej. Táto situácia, podľa V. Markelova, znamená „katastrofu“, keďže v dôsledku odčerpávania plynu zo zásobníkov pre ukrajinských spotrebiteľov (Ukrajina formálne zastavila dovoz ruského plynu pre finančné nezrovnalosti v uhrádzaní dodávok- dlh 1 miliardy USD) je otázne ich doplnenie na úroveň potrieb EÚ. Vedúci predstaviteľ Gazpromu pripomenul krízu v dodávkach plynu pre štáty Európy z roku 2009 a tvrdil, že situácia je znovu „vážna“.

EÚ získava cca 25% dovozu plynu práve z ruských dodávok cez Ukrajinu. V čase, keď Európska komisia (EK) usiluje o podpis asociačnej dohody s Ukrajinou, ukrajinská strana môže „na oplátku“ vyprovokovať novú plynovú krízu v EÚ. Faktom je, že Ukrajina platí za plyn ruskej strane cca 400 USD/tisíc metrov kubických (tmk), čo je dvakrát viac, než platia štáty EÚ. Je to tak v dôsledku dohody, ktorú ešte v roku 2009 podpísala bývalá ukrajinská premiérka J. Timošenková. O jej prepustenie na liečenie v Nemecku vedie EK zatiaľ neúspešný boj. Analytik banky HSBC A. Morozov sa domnieva, že osud ruských dodávok plynu pre EÚ túto zimu leží v rukách ukrajinského oligarchu D. Firtaša. Ten vraj exkluzívne dohodol nákup 5 mkm ruského plynu za zvýhodnenú cenu 250 USD/tmk. Podľa A. Morozova, Ukrajina teraz dúfa, že bude môcť odkúpiť od D. Firtaša cez jeho firmu Ostchem 3 mkm plynu na vyrovnanie deficitu v plynových zásobníkoch pre dodávky EÚ. Ostchem by sa o tomto kontrakte musel ešte dohodnúť aj s ukrajinskou národnou spoločnosťou Naftogaz. Situáciu komplikuje utajovanie detailov Dohody Rusko – Ukrajina z r. 2009, i ďalšie politické faktory. Podľa A. Morozova to znamená, že sa nálady v Kremli v tejto veci „menia každým dňom“. Pozorovatelia sa nateraz domnievajú, že viac jasnosti do otázky dodávok plynu pre EÚ vnesie Summit EÚ vo Vilniuse od 27. novembra 2013. Rusko a Ukrajina by podľa zdravého rozumu sa nemali správať k štátom EÚ ako k rukojemníkom. Diktujú im to ich ekonomické záujmy. Dodávky Gazpromu do Európy sa v tomto roku zvýšili o 15,6 %, čo by podľa mienky ruskej strany, nedokázal žiadny iný dodávateľ plynu. Inou otázkou zostáva, za aké ceny sa uskutočňujú uvedené dodávky. Veď napr. ceny elektriny sú v USA o polovicu nižšie než v Európe, ceny plynu o viac ako 1/3 nižšie, pričom v tomto roku prúdia veľké dodávky lacnejšieho amerického uhlia do Európy, USA sa v roku 2013 stávajú svetovým lídrom v ďažbe ropy, atď. Cenová nevýhodnosť dodávok ruského plynu je naporúdzi, niet divu, že najnovšie aj Európska komisia kritizuje Slovensko za pretrvávanie vysokých cien energonosičov u nás. 17.11.2013 Robert Škopec

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla. Vie, že musíme hrať ešte lepšie

Slovenskí hokejisti porazili Česko.


Už ste čítali?