Maďarsko vyvoláva krízu demokracie EÚ

Autor: Robert Škopec | 23.3.2013 o 10:00 | Karma článku: 10,28 | Prečítané:  171x

Maďarský premiér Viktor Orbán sa rád štylizuje do role „bojovníka za národnú nezávislosť“. Je jasné, že si takto chce zvyšovať ako svoje preferencie, tak aj preferencie jeho strany Fidesz. Skutočnosť je však taká, že za posledné roky až v 80-90% všetkých projektov a investícií v Maďarsku hrali nie zanedbateľnú úlohu kohézne fondy EÚ (eurofondy). Čiže na ilustráciu tejto nemalej ekonomickej závislosti Maďarska od Únie môžeme použiť známu metaforu, že „Maďarsko dnes visí na šnúrke od gatí eurofondov“. Problém je v tom, že vláda premiéra V. Orbána by sa asi bez finančnej pomoci EÚ neudržala dlho, pritom však brojí proti politickým záväzkom, ktoré prijalo Maďarsko, keď požiadalo o členstvo v EÚ. Súdiac podľa negatívnych reakcií vedúcich hráčov EÚ na Orbánovu štvrtú novelu novej maďarskej ústavy, by si vedenie Fidesz asi malo vyjasniť strategické otázky. Je nekolegiálne až neetické simulovať kampane „boja za národnú nezávislosť“ a zároveň zachraňovať k diktatúre smerujúcu dvojtretinovú moc V. Orbána pomocou eurofondov. Rastúci počet pozorovateľov hodnotí ako aktuálnu kulmináciu ekonomickej krízy EÚ Cyprus, a za epicentrum vznikajúcej krízy demokracie EÚ považuje Maďarsko.

Štvrtá novela Základného zákona Maďarska teda naďalej spôsobuje problémy vo vzťahoch našich južných susedov v rámci Európskej únie (EÚ). Rumunský socialistický premiér Victor Ponta v rozhovore pre tamojšie noviny Adevarul (19.3.2013) si vyprosil, aby jeho krajinu spomínali na rovnakej úrovni s Maďarskom, alebo dokonca jeho prirovnávali k pravicovému maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Je známe spoločné prehlásenie ministerstiev zahraničných vecí Nemecka, Fínska, Dánska a Holandska („vplyvná štvorka") v ktorom žiadajú o sprísnenie procedúr EÚ pre prípady neplnenia záväzkov v záujme ochrany spoločných európskych hodnôt. Rumunský premiér uviedol, že táto iniciatíva vplyvnej štorky EÚ „je varovaním adresovaným Maďarsku". Štátna tajomníčka maďarského ministerstva zahraničia Enikὅ Gyὅry si povolala do svojho úradu veľvyslanca Rumunska v Budapešti Victora Miculu a vyžiadala si od neho vysvetlenie uvedených výrokov V. Pontu. O deň neskôr rumunské ministerstvo zahraničia kritizovalo postup maďarskej strany a označilo ho za prehnaný. Zároveň sa ohradilo proti výrokom predsedu parlamentu Maďarska László Kὅvéra v maďarskej verejnoprávnej televízii. Ten tvrdil, že aj voči Rumunsku by bolo čo zo strany EÚ kritizovať, je len preto od toho ušetrené, lebo vraj „rumunskí politici bez ohľadu na stranícku príslušnosť svorne ošklbávajú svojich spoluobčanov v zmysle požiadaviek multinacionálnych spoločností a zahraničných finančných skupín". L. Kὅvér upozornil rumunskú stranu, že príslušné dokumenty z obdobia roku 1920 obsahujú pasáže umožňujúce sebaurčenie „odtrhnutých častí národa". Mal tým na mysli aktuálne snahy predstaviteľov maďarskej menšiny o získanie autonómie pre časť Sedmihradska. Rumunské ministerstvo zahraničia očakávalo skôr odsúdenie uvedených  výrokov predsedu maďarského parlamentu. Reakcia maďarského rezortu zahraničia zasa žiada vysvetlenie, „prečo sa Rumunsko obrátilo proti Maďarsku v tak mimoriadne citlivej európskej záležitosti". L. Kὅvér zažil v týchto dňoch aj ďalšie faux pas, keď predseda parlamentu spolkového štátu Bavorsko na poslednú chvíľu odriekol Kὅvérovu pripravovanú návštevu Mníchova, čím dal jasne najavo aj svoje stanovisko v spore o štvrtú novelu maďarského Základného zákona.

Predseda liberálnej frakcie Európskeho parlamentu (EP) a bývalý predseda vlády Belgicka Guy Verhofstadt v rozhovore pre EUObserver upozornil, že EÚ dnes prežíva nielen ekonomickú krízu, ale čo je ešte viac znepokojivé, vrátane Maďarska aj krízu demokracie. Podľa neho, sa Maďarsko stále viac vzďaluje od demokracie a preto G. Verhofstadt mieni iniciovať voči Maďarsku podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy EÚ blokovanie jeho hlasovacieho práva. Zatiaľ však nie je jasné, či sa mu podarí k tomu získať aj podporu Európskej ľudovej strany (členom tejto frakcie EP je aj Orbánova strana Fidesz). Odvolal sa pritom na celý rad európskych inštitúcií, ľudsko-právnych organizácií, dokonca aj z USA, ktoré podrobili kritike „Orbanizáciu Maďarska". Vymenoval viaceré pasáže štvrtej novely, ktoré vedú k nedemokratickým pomerom v Maďarsku v porovnaní so status quo ante. Napr. kritizoval klauzulu o zákaze pobytu bezdomovcov na verejných priestranstvách, zákaz veľkého počtu cirkevných organizácií, reštrikcie v oblasti médií, obmedzenie autonómie univerzít, zavedenie „študentských zmlúv", čo by prakticky znamenalo čiastočné zavedenie nevoľníctva v Maďarsku, keďže študentom, ktorí vyštudovali bez zaplatenia školného sa má zakázať pracovať v zahraničí na dobu 10 rokov počnúc absolvovaním univerzity (ešte prebiehajú rokovania so študentmi).

S odvolaním sa na eurokomisára pre zamestnanosť László Andora agentúra BruxInfo uviedla, že predseda EK José Manuel Barroso si pre veľkú politickú citlivosť témy zobral pod svoju osobnú kontrolu dokumentáciu štvrtej novely maďarskej ústavy. Popri ňom je ďalším dohliadajúcim tejto kauzy eurokomisárka spravodlivosti Vivianne Reding. Podľa informácií eurokomisára L. Andora sa dá očakávať, že reakcia EK vypracovaná pod vedením Barrosa a Redingovej môže byť pomerne kritická voči Maďarsku. Príslušná Správa EK má byť pripravená na zasadnutie EP, ktoré sa podľa programu má konať dňa 17. apríla 2013 v Strassbourgu.

Téma štvrtej novely sa už objavila aj v detských animovaných programoch v Nemecku. Tamojšie orgány takto prejavili nebývalý zmysel pre symbolickú komunikáciu, obvyklú skôr  v čínskej kultúre. Behom nedávnych dní nemecká verejnoprávna televízia odvysielala dva animované programy o EÚ pre deti, v ktorých pravdepodobne poslala signály aj pre vládu V. Orbána v Maďarsku. V závere programov sa upozornilo, že „EÚ bude kontrolovať či je maďarská právna úprava v súlade s právom Únie. Ak nebude, potom daný štát môže byť postihnutý tak, že sa mu poskytne menej peňazí..." 

 

23.3.2013

Robert Škopec

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?