Vodíková bomba kybernetickej éry

Autor: Robert Škopec | 7.7.2012 o 14:30 | (upravené 7.7.2012 o 14:35) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  160x

Flame a Stuxnet sú dnes už pomerne známe mená maskovaných počítačových vírusov, kým Vesuvius je meno prvého veľkého kvantového počítača USA. Symbolizujú novú kybernetickú éru riešenia medzinárodných konfliktov na báze informatiky. Aj v súčasnosti, po zavedení sankcií Európskej únie (EÚ) proti Iránu pre jeho neochotu viesť vecné rokovania o charaktere svojho jadrového programu, sa pokúša vydierať svet hrozbami, že vojenskými prostriedkami uzavrie Hormuzskú úžinu. Mala by to byť pomsta Iránu voči EÚ s tým, že sa pokúsi ohroziť dodávky energonosičov smerujúce do Európy pochádzajúce z iných zdrojov regiónu.

Už viackrát boli podobné krízové obdobia vyvolané hrozbami Iránu nasledované pesimistickými scenármi o tom, že to povedie k vojnovému konfliktu za účasti USA a Izraela. Zatiaľ sa tak nestalo vďaka tomu, že Západ dokázal zatlačiť  na Irán aj inteligentnejšími prostriedkami než nasadením masívnej vojenskej sily. Tú inú opciu nariadil ešte prezident USA G.W. Bush ako operáciu s názvom Olympic Games prostredníctvom the National Security Agency (NSA). Spočívala v uskutočnení bezprecendentného, dlhotrvajúceho kybernetického útoku proti iránskym jadrovým zariadeniam v meste Natanz. Podrobnosti útoku vypracovali Američania spoločne s Izraelom a projekt bol neskôr rozšírený na rozkaz prezidenta B. Obamu. Flame a Stuxnet, dva kľúčové maskované počítačové vírusy operácie Olympic Games boli vyvinuté vo Ft. Mead, Md., kde sa počítačovým expertom NSA podarilo úspešne využiť ako zbraň C  a zmeniť tým bitevné pole budúcnosti. Pre testovanie uvedených kybernetických zbraní sa vytvorili verné kópie iránskych centrifúg v Negev Nuclear Research Center v meste Dimona, Izrael. Až keď sa Flame a Stuxnet osvedčili ako účinné, došlo k ich nasadeniu. Tieto počítačové vírusy zaútočili až po päťročnom skrytom pôsobení. Vírusy významne poškodili časť iránskych centrifúg v Natanze a vrhli tak jadrový program Iránu o niekoľko rokov späť. Nedávno na žiadosť Iránu OSN požiadala renomovanú ruskú IT firmu Kašperovskij o expertný posudok na Flame a Stuxnet. Tá plne potvrdila kybernetický potenciál týchto počítačových vírových programov.

Najzaujímavejšie laboratórium sveta, ktoré je ešte stále vo výstavbe, patrí tiež agentúre NSA. Má banálny, ľahko zabudnuteľný názov: The Utah Data Center (UDC). Nachádza sa hlboko v púšti Utah a jeho výpočtové zariadenie stálo 2 miliardy USD. Má príkon 65 megawattov. Pre porovnanie: superurýchlovač častíc skúmajúci vznik Univerza The Hadron Super Collider dosahuje maximálny výkon pri 120 megawattoch. UDC sa považuje za Svätý grál najmodernejšej technológie, najmä pre jeho masívny kvantový počítač s kódovým názvom Vesuvius. Dokáže uskutočniť

100 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 operácií súčasne ! Podľa niektorých expertov Vesuvius vďaka svojej nevídanej výpočtovej kapacite by mohol dokázať prelomiť aj kód PGP, o ktorom zatiaľ nie je známe, že by mal akúkoľvek zraniteľnú stránku. Teoreticky, aj za ideálnych podmienok, ktoré dnes neexistujú a sú nerealizovateľné, by musel byť kód PGP konštantne bombardovaný kľúčmi v trvaní 10 biliónov rokov, čo by sa rovnalo cca tisícnásobku odhadovaného veku Univerza. Práve v súvislosti s eventualitou prelomenia PGP sa kvantový počítač USA Vesuvius právom označuje za „vodíkovú bombu kybernetickej éry".

7.7.2012

Robert Škopec

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žlčník, zomrel doma po návrate z nemocnice.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

EKONOMIKA

Namiesto obhliadok iná realita. Byty pomáhajú predávať okuliare

Vyskúšali sme novú technológiu.


Už ste čítali?