Nový článok Demokraciu nahradí štátokracia ?

Autor: Robert Škopec | 17.4.2011 o 17:58 | (upravené 20.4.2011 o 14:42) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  85x

Normal 0 Demokraciu nahradí štátokracia ? Nie tak dávno ma v osobnom rozhovore presviedčal profesor Inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO) v Moskve Vitalij Tretjakov (zakladateľ najprestížnejšieho opozičného denníka post-sovietskej éry v Rusku: „Nezavisimaja Gazeta“), že systém parlamentnej demokracie, ba aj samotný inštitút parlamentu sa už historicky prežili a dnes už majú len symbolickú funkciu. Podľa Trejakova funkciu parlamentu plne vykrýva televízia, celkove elektronické médiá.

V súvislosti s prijatím novej Orbánovskej ústavy politológ Tamás Gáspár Miklós (TGM) uviedol, že jej autori (FIDESZ) z nej vynechali kategórie garancie sociálnych práv a sociálneho poistenia. Ujednotili tak definičný obor plánovaných sociálnych dávok, čím sa nepochybne zvýši úloha štátu pri konkrétnej aplikácii ústavných práv v Maďarsku. Poskytovanie týchto novodefinovaných sociálnych dávok bude mať v kompetencii štát, a bude to tiež štát, ktorý bude určovať podmienky ich nárokovateľnosti, priznania, či nepriznania. Pri vysporiadaní sa s následkami globálnej finančnej krízy je tiež možné vybadať tendenciu rastu významu štátu. Minimálne to spochybní našu axiómu zo začiatku 90.-tych rokov m. s. o tom, že štát nie je dobrý vlastník, a naopak jediným dobrým vlastníkom je súkromný majiteľ, atď. Ak hľadáme post-krízové trendy, nemôžeme nevidieť štatistiky publikované o tom, že ktoré štáty boli najviac, resp. najmenej zasiahnuté finančnou krízou. A tak sa nám vyjaví, že po 20 rokoch sa trend medzinárodne a makroekonomicky mení, podľa niektorých expertov sa priam obracia. Rastie význam a úloha štátu. Kým medzi krízou najviac postihnutými krajinami nájdeme USA a členské štáty EÚ, medzi najmenej postihnutými sú o. i. aj štáty BRIICH (Brazília, Rusko, India, Indonézia a Čína). Bez výnimky krajiny, v ktorých je už dávnejšie viditeľný trend rastu významu štátu. Kde však hľadať zdroje, ak tradičný model sociálneho systému, trhovej ekonomiky a parlamentnej demokracie po finančnej kríze v roku 2008 prestáva fungovať ? Je pre mňa ironické a sebaironické vidieť ako sa Západ pokúša skleroticky držať naďalej zastaralého neokonzervatívneho modelu trhovej ekonomiky i politického systému. O jeho resuscitúciu sa pokúša ako Medzinárodný menový fond, tak aj Európska komisia. Stačí si všimnúť napr. nesúhlasné výbuchy Republikánov v Kongrese USA počas prejednávania reformy sociálneho poistenia, ktorú horko-ťažko presadzoval prezident B. Obama. Pričom presadzoval niečo, čo už v drvivej väčšine civilizovaných štátov dávno existovalo.

Je nepopierateľným faktom, že tradičných prírodných zdrojov na Zemi ubúda a preteky o ne sa zrejme budú stupňovať. Možno si opäť vytiahneme a preštudujeme „Limity rastu“ Rímskeho klubu. Z uvedeného logicky vyplýva, že prerozdeľovacia a integračná funkcia štátu, bez ohľadu na uplatňovaný model politického systému, môže v ďalšom období signifikantne vzrásť. Budeme sa v budúcnosti aj my (ako Muslimovia) obracať čelom (k Mekke) štátokracie ?


17.4.2011

Robert Škopec

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žlčník, zomrel doma po návrate z nemocnice.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

EKONOMIKA

Namiesto obhliadok iná realita. Byty pomáhajú predávať okuliare

Vyskúšali sme novú technológiu.


Už ste čítali?