reklama

Luxleaks: Juncker pod paľbou

Minulý piatok (7.11.2014) sa v Bruseli konalo zasadnutie Rady ministrov financií Európskej únie (EÚ) a približne v tomto čase sa dostali na verejnosť informácie o nebývalých daňových úľavách pre veľké firmy v Luxemburgsku. V dôsledku toho sa nový predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dostal pod veľký tlak, keďže v danom období bol počas 19 rokov predsedom luxemburgskej vlády. Vyplýva to z preniknutého dokumentu International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) so sídlom v USA. Škandál sa týka daňových úľav pre stovky globálnych spoločností v Luxemburgskom Veľkovojvodstve, napr. Pepsi, IKEA, Deutsche Bank, atď. Uvedené odhalenia oslabujú pozíciu J-L Junckera len týždeň po tom, ako sa ujal funkcie predsedu EK. Jeho hovorkyňa Margaritis Schinas hodinu odpovedala na otázky novinárov. Nakoniec pripustila, že ak sa potvrdí, že uvedený postup luxmburgskej vlády sa prieči pravidlám EÚ, Luxemburg bude musieť prijať nápravné opatrenia. Nová dánska eurokomisárka pre otázky hospodárskej súťaže Margarethe Vestager uviedla, že bude trvať na „veľmi konkrétnom obraze“ v tejto chúlostivej záležitosti. Upozornila, že za uplynulých 5 rokov došlo v otázke zdanenia ku „kompletnej zmene prístupu“ v dôsledku veľkého tlaku krajín skupiny G 20. Tie požadujú prijatie nových globálnych pravidiel, aby sa zabránilo multinacionálnym spoločnostiam v ich ľahkom prístupe do „daňových rajov“. Aféra už dostala aj názov: „The Luxleaks“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dokument ICIJ sa vypracúval pol roka na základe podrobnej analýzy 28 tisíc preniknutých spisov. Naznačuje prelievanie miliárd dolárov do malého Veľkovojvodstva vďaka existencii komplexných finančných štruktúr, ktoré umožňovali spoločnostiam radikálne znižovanie daňových povinností, v značnej miere tak ochudobňujúc príjmy tamojšej vlády. V stredu J-L Juncker uviedol, že má záujem na objektívnom vyšetrení tejto kauzy a vylúčil akékoľvek zasahovanie do vyšetrovania zo svojej strany. Kauza vyvoláva kritiku aj zo strany poslancov nového Európskeho parlamentu (EP). Napr. vedúci frakcie „Zelených“ v EP, Sven Giegold upozornil, že „uvedené odhalenia znamenajú veľký úder Junckerovej kredibilite“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa analýzy ICIJ, multinacionálnym spoločnostiam pomáhal účtovnícky gigant PriceWaterhouseCoopers pri zabezpečovaní 548 potrebných úradných rozhodnutí v období rokov 2002 – 2010. Konzorcium uverejňuje aj detaily tzv. Advance Tax Agreements, formy dohody o dohode, ktoré stanovili ako majú byť príslušné spoločnosti zdanené v Luxemburgsku. ICIJ konštatuje podobnosť tohto postupu s postupmi firiem Amazon a Fiat, ktoré teraz prešetruje EÚ.

V zmysle platného únijného práva, EÚ nedisponuje kompetenciami zasahovať do daňových záležitostí členských krajín. Má však právo preverovať, či v danom prípade nedošlo k poskytnutiu nezákonnej štátnej pomoci vybraným firmám, čo by pre ne mohlo znamenať unfair výhody oproti ich konkurencii. Ak áno, tak to znamená porušovanie pravidiel jednotného trhu platných pre všetkých 28 členov Únie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa luxemburgského ministra financií Pierre Gramegna, bola uvedená prax „totálne legálna“, avšak „medzičasom prestala byť etickou v zmysle súčasných noriem“. Podobné vyšetrovania prebiehajú proti Írsku pre jeho postup voči IT firme Apple, ako aj voči Holandsku pre postup voči reťazcu Starbucks. Medzi spoločnosti, ktoré ťažili z uvedenej schémy zdaňovania v Luxemburgu, podľa dokumentu ICIJ, patria napr. Burberry, Procter & Gamble, Heinz, JP Morgan, a FedEx.

Podľa profesora medzinárodnej politiky na City University London, Ronen Palana „vyšetrovanie ICIJ prináša zmenu pravidiel hry, ktorá poškodí Luxemburg podobne, ako to bolo v prípade predchádzajúcich odhalení týkajúcich sa Švajčiarska a Lichtenštejnska“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Minister financií Francúzska Michel Sapin ku kauze uviedol, že „boj proti daňovým únikom musí byť globálnym“. Jeho nemecký kolega Wolfgang Schaeuble k tomu dodal, že „Luxemburg musí toho ešte dosť spraviť na poli zlepšenia svojej daňovej politiky“.

Robert Škopec

Robert Škopec

Robert Škopec

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor píše aktuálnu politickú publicistiku a články z oblasti neuropsychológie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu