reklama

Orbánova diplomatická jadrová bomba

Nový minister zahraničného obchodu a zahraničia Péter Szíjjártó vo vláde premiéra Viktora Orbána si len pred dvomi týždňami kúpil nový dom v mestečku Dunakeszi (5 km severne od Budapešti), podľa médií, za „púhych“ 167 miliónov HUF. Ešte si ho ani nestačil zariadiť a už včera musel absolvovať nepríjemné rokovania vo Washingtone o. i. aj o kauze zákazu vcestovania do USA pre šiestich maďarských vládnych činiteľov upodozrievaných Američanmi z korupčných aktivít. Problém pravdepodobne spôsobili americké firmy pôsobiace v Maďarsku, od ktorých vysokopostavení maďarskí činitelia mali požadovať značné sumy ako províziu pre získanie ich náklonnosti vo veci rôznych povolení. Firmy sú totiž, v zmysle platných zákonov USA, takéto korupčné aktivity povinné hlásiť svojej vláde.  Ako uviedol P. Szíjjártó po rokovaniach pre maďarský rozhlas Mr-1, prijala ho štátna tajomníčka Victoria Nuland (4. v hierarchii State Departmentu), avšak vo veci korupčného škandálu nedosiahol žiaden pokrok. Americká strana odmietla podať podrobnejšie informácie o menách, atď., vykázaných maďarských vládnych činiteľov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Bývalý veľvyslanec Maďarska v USA András Simonyi v televízii ATV v súvislosti so škandálom upozornil, že mnohí si ešte nie sú celkom vedomí toho, ako hlboko klesla úroveň americko – maďarských bilaterálnych vzťahov za vlády premiéra V. Orbána a jeho strany Fidesz. Zo zhoršenia vzťahov viní predovšetkým maďarskú stranu. Kritiku Washingtonu, ktorá nedávno odznela aj z úst ministra zahraničia P. Szíjjártóa, označil za „za kapitálnu chybu“. Kauzu o zákaze vstupu maďarských persona non grata do Spojených štátov A. Simonyi klasifikoval ako „diplomatickú jadrovú bombu“, ktorá môže na dlhú dobu zaradiť Maďarsko do kategórie „skorumpovaných štátov“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako uviedol mienkotvorný americký časopis pre zahraničnú politiku Foreign Policy, medzivládna organizácia Spoločenstvo Demokracií (SD) minulý mesiac spustila procedúru, ktorá môže viesť k vylúčeniu Maďarska z vedenia tejto organizácie. Podľa autorky článku Elizabeth Winkler, druhou možnosťou je, že Maďarsko, ktoré je od roku 2011 členom SD, z nej vystúpi samo. Konštatovala, že voči vláde V. Orbána už vyslovili vážne námietky demokratické organizácie ako Rada Európy, Benátska Komisia, Európsky súd pre ľudské práva, OBSE, či dokonca aj maďarský Ústavný súd, atď. Viktor Orbán však túto kritiku nezobral do úvahy a pokračuje ďalej vo svojej politike demokratických deficitov. Podľa názoru Sonni Efron z ľudskoprávnej organizácie Human Rights First, je možné, že sa Maďarsko rozhodne radšej vystúpiť z SD, pretože by si tým V. Orbán mohol ušetriť ďalšiu medzinárodnú blamáž, ktorá by ho neminula, ak by jeho krajinu museli z nej vylúčiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V pondelňajšom (20.10.2014) vydaní konzervatívneho nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Stephan Loevenstein upozornil, že po opatreniach washingtonskej vlády proti maďarským vládnym činiteľom sa Maďarsko z hľadiska demokracie ocitlo na rovnakej „úrovni“ ako je Rusko, či Uganda. V americkom ministerstve zahraničia autorovi článku uviedli, že vláda V. Orbána už dostala z ich strany viacero varovných diplomatických signálov. Patrí medzi ne aj skutočnosť, že USA už viac ako rok nemajú v Budapešti akreditovaného svojho veľvyslanca.

Autorka Cathrin Kahlweit v komentári uverejnenom v liberálnom denníku Süddeutsche Zeitung píše, že V. Orbán pokračuje v „plazivej fideszizácii spoločnosti“, ktorá prináša „ďalšie oslabovanie demokracie v Maďarsku“. Konštatuje, že v súčasnosti absolvuje maďarská vláda nielen konflikt s USA pre označenie svojich činiteľov požadujúcich vysoké provízie od amerických firiem za persona non grata. Ďalší konflikt rozvinulo Rakúsko na úrovni Európskej Komisie pre pomerne nový maďarský Zákon o pôde. Ten sa negatívne dotýka stoviek rakúskych podnikateľov v oblasti poľnohospodárstva, ktorí boli uverili, že v EÚ je možné slobodne podnikať, cestovať, atď. Orbánova vláda ich však teraz chce s pomocou uvedeného zákona vyhnať z Maďarska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Budapeštiansky dopisovateľ liberálneho rakúskeho denníka Der Standard, Gregor Meyer v pondelňašom čísle píše, že sa doteraz žiadna členská krajina EÚ neocitla tak často v „procedúre porušovania záväzkov“ ako práve Maďarsko. Poukazuje aj na fakt, že Amerika doteraz zvykla uplatňovať zákaz vstupu na svoje územie „len voči ruským oligarchom, iránskym jadrovým inžinierom a africkým porušovateľom ľudských práv“. V. Orbán sa dostáva neustále do konfliktu s EÚ, ktorú zrejme, podľa G. Meyera, považuje len za „dojnú kravu eurofondov“.

Rumunské denníky označujú terajší americký zákaz vstupu maďarských vysokopostavených činiteľov zhodne za „bezprecedentnú diplomatickú vojnu“. Denník Evenimentul Zilei blízky pravicovému rumunskému prezidentovi konštatuje, že „zákaz vstupu do USA sa doteraz uplatňoval len proti ruským oligarchom“. Liberálny rumunský internetový portál Cotidianul vidí hlavnú príčinu sporu v tom, že „Washington postihuje maďarskú vládu za jej politiku voči Rusku“. Pripomína, že „Viktor Orbán viackrát kritizoval sankcie EÚ proti Moskve, aj keď ich pritom dodržiaval“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Robert Škopec

Robert Škopec

Robert Škopec

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor píše aktuálnu politickú publicistiku a články z oblasti neuropsychológie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu