reklama

Orbán ako rozbíjač EÚ

Napriek už ťažkajúcim si popredným politikom na Slovensku, predbežné analýzy zatiaľ ukazujú, že sankcie Európskej únie (EÚ) proti Rusku ako keby sa nemíňali s účinkom. Nebolo by správne vynášať unáhlené súdy, avšak zostáva faktom, že sa do dnešného dňa darí predchádzať ďalšiemu rozširovaniu krízy vo Východnej Ukrajine. Podľa odhadov bezpečnostných analytikov, doteraz prijaté sankcie EÚ voči RF spôsobia jasne väčšie škody na strane Ruska. V tomto roku to má byť okolo 27 miliárd USD, kým v budúcom roku to bude ďalších 75 miliárd USD. Straty EÚ sa odhadujú celkove za toto obdobie na cca 50 miliárd USD. Sankcie teda znamenajú komparatívnu výhodu na strane EÚ. Ak si ich dopad porovnáme s veľkosťou GDP, tak sa ukážu ešte väčšie rozdiely: škody RF dosiahnu 4,55% jeho GDP, kým straty EÚ budú na úrovni 0,3% GDP EÚ. Pričom sankčná politika Západu by v prípade nutnosti mohla zájsť napr. až po suspendovanie členstva Ruska vo WTO (Svetová obchodná organizácia). Prirodzene, platiť to bude len za predpokladu, že nedôjde k ďalším nečakaným komplikáciám v konflikte Ruska s Ukrajinou. Zdá sa, že si uvedené i ďalšie komparatívne výhody Únie začínajú viac pripúšťať aj v Moskve. Existuje totiž minimálne jeden lapidárny historický príklad dramaticky potvrdzujúci tézu, že v uplatňovaní hospodárskych sankcií máva Západ (EÚ+USA) lepšie pozície, než Rusko. Mám na mysli vojnu bývalého ZSSR v Afganistane. Tá si tiež vynútila ekonomické sankcie Západu, ktoré následne spôsobili rozpad ex-ZSSR. Zopakovať si uvedenú lekciu sotva môžu chcieť politici a analytici dnešného Ruska. Môžu však hľadať iné, sofistikovanejšie, rafinovanejšie metódy, ktoré by mohli poškodiť jednotu EÚ bez uvedených bezpečnostných rizík. Úlohu „tajnej zbrane“ v tomto zmysle by mohli vyskúšať prostredníctvom premiéra Maďarska V. Orbána.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Znepokojenie politikou V. Orbána (o ktorom sme už viackrát písali na týchto stránkach) vyvoláva dodnes jeho prejav prednesený na stretnutí mládeže v Transylvánsku, v Rumunsku. V totmto jeho vystúpení provokatívne odmietol liberálne poňatie spoločnosti, vrátane demokratického systému bŕzd a protiváh, ale aj celkove koncepciu politického liberalizmu.

Analytici upozorňujú, že Orbánov model antiliberálneho štátu by mohol skončiť zle pre Maďarsko, ktoré sa môže dotransformovať do pozície periférnej diktatúry na hranici Európy. Samozrejme, rovnako by to platilo aj pre prípadné iné štáty, ktoré by chceli prevziať Orbánov model. Bez liberálnych výdobytkov by sa to jednoducho skončilo návratom o 30 rokov späť v spoločenskom usporiadaní, v životnej úrovni, slobobodnom cestovaní, slobody tlače, zhromažďovania, atď. Za čo by sa masy voličov, keď by si uvedomili, kam historicky dozadu ich doviedla Orbánova cesta, by sa mohli „poďakovať“ svojim politikom veľmi nepekným spôsobom. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mienkotvorný zahraničnopolitický časopis Foreign Affairs píše (6.8.2014) podrobne o uvedenom Orbánovom antiliberálnom modeli v článku Jan-Werner Mullera s názvom: „Moscow’s Trojan Horse. In Europe’s Ideological War, Hungary Picks Putinism.” Autor je profesorom politológie na Princeton University. Upozorňuje, že sa V. Orbán zahráva s ohňom, keď vsádza na bezmedzný nacionalizmus, deklaruje budovanie štátu “na báze práce” (čo v praxi znamená skôr pracovné tábory), zatláča do úzadia NGO´s, pokúša sa pomocou novej dane za reklamu znemožniť vysielanie poslednej slobodnej televíznej stanice v Maďarsku RTL a hlavne prihrať všetky výhodné obchody svojej klientúre Fidesz.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor poukazuje na fakt, že aj aprílové parlamentné voľby v Maďarsku pozorovatelia OBSE označili za “slobodné, avšak nie spravodlivé”. Po nich, podľa J.-W. Mullera, vláda Fidesz stratila akékoľvek zábrany. Preto znamená pre EÚ vážnejšiu výzvu, než bola hospodárska kríza ! Akútna fáza hospodárskej krízy je už za nami, môže to vytvoriť priestor pre to, aby väčšie členské štáty EÚ sa pozreli bližšie na politiku V. Orbána. Nominovaný predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker sa už nechal počuť na portáli Twitter, že ním vedená EK zaujme tvrdší postoj voči exhibicionistickým koncepciám V. Orbána.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa J.-W. Mullera sa nedá vylúčiť ani možnosť suspendovania hlasovacieho práva Maďarska v Rade EÚ. Tento drastický prostriedok sa zvykne označovať za tzv. “nukleárnu opciu” v politike EÚ. Ďalším možným krokom je zastavenie vyplácania eurofondov Maďarsku. Ako upozorňuje bývalá pracovníčka aparátu EÚ v Bruseli Dorka Horváth, v Maďarsku sa už dlhé roky nepostavilo nič, čo by bolo výhradne zo štátnych prostriedkov. Cesty, školy, kanalizácia, lekárske ordinácie, atď., sa všetky stavali a stavajú z peňazí EÚ ! 

Na dôvažok, keďže napadá spoločné hodnoty Západu, môže V. Orbán poslúžiť aj ako trójsky kôň Moskvy pri rozklade jednotnej Európy, dodáva J.-W. Muller v citovanom článku Foreign Affairs. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Robert Škopec

Robert Škopec

Robert Škopec

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor píše aktuálnu politickú publicistiku a články z oblasti neuropsychológie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu