reklama

Maďarsko väčším problémom ako Ukrajina ?

Člen Správnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) a guvernér Rakúskej centrálnej banky (RCB) Ewald Nowotny v rozhovore pre Bloomberg News v piatok uviedol, že Maďarsko patrí medzi najviac problémové krajiny pre rakúske banky pôsobiace v bývalých komunistických štátoch. Vystavenie väčšiemu tlaku veriteľov, medzi ktorými spomenul Erste Group Bank AG, Reiffeisen Bank International AG (RBI) a UniCredit Bank Austria AG, robí zo susedného Maďarska „viac senzitívnu záležitosť“, dokonca väčší problém, ako je vojnou zmietaná Ukrajina, dodal guvernér E. Nowotny. Podľa neho tieto problémy „ležia menej v ekonomickej a viac v politickej rovine“. Ako je známe, maďarský parlament už minulý týždeň schválil návrh zákona o odškodnení klientov bánk, ktorí si vzali v minulých rokoch úvery, hypotéky „na báze zahraničnej meny“. V Maďarsku ich skrátene označujú za „devízové úvery.“ (išlo najmä o zahraničné meny ako je švajčiarsky frank, čiastočne japonský jen, atď.). Vláda premiéra Viktora Orbána prisľúbila uvedených devízových klientov odškodniť do konca roku 2014. V skratke: odškodnenie má vychádzať zo stredových kurzov Maďarskej národnej banky (MNB) v inkrimonovanom období, čo umožní vrátenie finančných prostriedkov klientom v priemernej výške 100 tisíc HUF/úver.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Dotknuté banky totiž uplatňovali pri stanovovaní splátok týchto úverov v priemere vyššie kurzy devíz, než bol stredový kurz MNB. Úverov „na báze zahraničných mien“ poskytli banky v Maďarsku len za poslednú dekádu viac ako 500 tisíc. Výkonný riaditeľ MNB Márton Nagy odhaduje v prípadoch „úverov na báze zahraničných mien“ celkovú sumu danú rozdielom kurzov bánk, resp. stredového kurzu MNB, na cca 900 miliárd HUF. Táto by mala byť vrátená klientom v Maďarsku, čo by zaiste predstavovalo nemalú finančnú záťaž pre dotknuté banky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V ďalšej časti interview pre Bloomberg guvernér E. Nowotny tvrdí, že vraj ide o snahu „premiéra V. Orbána potrestať banky“, ktoré v Maďarsku po roku 2004 rozšírili spomínané úvery v zahraničnej mene. Bolo to umožnené pádom kurzu maďarskej meny HUF v roku 2008, následne splátky vyleteli do závratných výšok, čo teraz spôsobuje problémy s vracaním úverov a hypoték „more than ready.“ Vyzval maďarskú vládu, aby vzala do úvahy aj fakt, že mať fungujúci bankový systém je v jej vlastnom záujme.

Pre objektivitu však treba dodať, že veľkú časť problémov s úvermi na báze zahraničných mien vláda Fidesz zdedila z čias svojich predchodcov z obdobia rokov 2004-2010. V odborných diskusiách na túto tému sa dnes v Maďarsku poukazuje nielen na zodpovednosť príslušných bánk a ich klientov, ale aj na zodpovednosť socialistických vlád bývalého premiéra Ferenca Gyurcsánya. Analytici kritizujú aj orgány bankového dohľadu a kontrolné orgány v Maďarsku. Tie, ako to už býva zvykom, lokajsky pritakávali aktuálnej vláde a pritom si neplnili ani svoje elementárne povinnosti v štátnom záujme, ani voči klientom bánk. Z uvedených dôvodov sa dá očakávať, že časť nákladov spojených s tzv. devízovými úvermi ponesú príslušné banky, časť maďarský štátny rozpočet, a ich tretiu časť ponesú aj samotní klienti. Je pravdepodobné, že banky sa budú brániť súdnou cestou, avšak už spomínaný prijatý zákon maďarského parlamentu v tejto veci im značne zväzuje ruky tým, že stanovuje skrátené časové lehoty (30 dní) pre uplatňovanie svojich pohľadávok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek uvedeným komplikáciám, keď Maďarsko vidí guvernér RCB Ewald Nowotny ako väčší problém než Ukrajinu, tvrdí, že expanzia rakúskych bánk v krajinách Strednej a Východnej Európy, je z dlhodobého hľadiska pre ne zisková, čo sa však nie vždy dá povedať o ostatných častiach sveta. Začiatkom týždňa Rakúska centrálna banka upozornila, že tamojší veritelia asi budú musieť prehodnotiť svoj doterajší „business model“, ak sa pre nich stanú neodvratnými náklady vo výške 44 miliárd eur (čo tvorí dve tretiny ich operatívneho zisku od roku 2008) na účely kompenzácie tzv. chybných úverov, aké teraz vidíme o. i. aj v Maďarsku.

Robert Škopec

Robert Škopec

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor píše aktuálnu politickú publicistiku a články z oblasti neuropsychológie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu