reklama

Eurofondy áno - eurosolidaritu nie ?

Moja poznámka sa týka najmä otáznej politiky ministerstva zahraničia vo veci energetickej pomoci EÚ Ukrajine. Predpokladám, že výhovorky ministra ZV M. Lajčáka, ktoré uviedol aj na Rádiu Slovensku, našich spojencov nepresvedčia. Totiž na to by tí museli byť minimálne mechom praštení... Je to zablúdenie a v civilizovaných krajinách sa za takéto chyby odstupuje z funkcií. Obávam sa však, že naši funkcionári si takú politickú kultúru ešte nestihli celkom osvojiť. V mojom minulom blogu som už uviedol nové ceny plynu pre Ukrajinu, ktoré si vynucujú energetickú pomoc tomuto nášmu susedovi. Taktiež otázka The South Stream-u je viac než aktuálna. Platí však, že tento plynovod zníži tranzitný význam nielen Ukrajiny, ale aj Slovenska ! Nesúhlasím ani s tým vývodom čo napr. Stratfor k tejto veci uvádza, že "not make sense for European companies to sell to Ukraine." Poľsko a Maďarsko si tú technológiu pre reverzné toky už zadovážili, bez ohľadu na tančeky európskych hyen. Dokonca Orbánovci už aj tento rok predávali plyn Ukrajine. A Gazprom ani necekol, že by to mohlo byť vraj "ilegálne." Takže tu sa spor týka jednej jedinej veci: existuje u nás politická vôľa pomôcť energeticky Ukrajine, či ni

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nesúhlasím ani s tým, ako o takej dôležitej medzinárodnej agende, v ktorej „lieta" aj Slovensko, si naše médiá dovolili napísať 4 dni po mne !

(http://skopec.blog.sme.sk/c/353416/Krym-sposobi-dramaticke-zmeny-na-energetickych-trhoch-Europy.html) Do akej miery to mohla byť súčasť koordinovanej kampane zahmlievania skutočnej pozície Slovenska k otázke Ukrajiny, to nech posúdia čitatelia.

Každopádne, ťažko to nazvať dobrým informovaním verejnosti o Ukrajine. Len si predstavte, že by tam nedajbože vypukla III. svetová vojna, a SME o tom bude prvýkrát informovať až 4 dni ex post...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z hľadiska možného príchodu utečencov z Ukrajiny k nám zostáva osobitnou otázkou pre nás aj situácia na Zakarpatsku. Bohužiaľ, ani tam sa nič nedá vylúčiť. Len europoslankyňa Monika si mohla myslieť, že tzv. "pomoc etnickým menšinám" na Kryme, čo je Putinovsky modernizovanou verziou „Brežnevovej doktríny", by mohla byť výhodná či už pre jej volebnú kampaň, alebo dokonca aj pre naše Slovensko...Dúfajme, že lídri maďarského extrémne pravicového Jobbiku nepoznajú obsah tohto vystúpenia pani poslankyne Moniky.

Práve skúsenosti Maďarska z rôznych sporov s Európskou úniou, ktorých za uplynulých 10 rokov bolo viac než dosť, môžu aj nám poslúžiť ako ponaučenie. Neraz sa stalo, že keď Maďarsko kritizovalo niečo v politike EÚ v jednej oblasti, Európska komisia mu nakoniec odpovedala na to asymetricky v celkom inej oblasti. Zdá sa, ako keby naši funkcionári tomuto posunutému, asymetrickému politickému dialógu ešte nie celkom rozumeli. Je možné nazvať relevantnou politiku, ktorá „zmrazením" eurosolidarity môže asymetricky vyprovokovať „zmrazenie" eurofondov ?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo štvrtok (17.4.2014) sa v Ženeve úspešne skončili rozhovory ministrov zahraničia USA, EÚ, Ukrajiny a Ruska o urovnaní situácie na Ukrajine. Schválená „cestovná mapa" potrebných krokov môže poskytnúť priestor aj pre Slovensko, aby sa mohlo skutočne stať „súčasťou riešenia."

Robert Škopec

Robert Škopec

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autor píše aktuálnu politickú publicistiku a články z oblasti neuropsychológie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu